Szombathelyi Református Gyülekezet

+36 94/313-917

.

Kérjük, hogy SZJA 1+1 %-át ajánlja fel az adóbevallás rendjén a:
Magyarországi Református Egyház

0066


Szombathelyi Református Templomért Alapítvány

19247919-1-18


részére

Ajánló

Ünnep kopogtat és rohanás. Advent van, karácsony közeledik, az ember vágya pedig, hogy megteremtse annak kereteit. Mi mást kínálunk a református gyülekezetben. Az ünnep tartalmába engedünk belekóstolni. Vendég igehirdetők szolgálatával várjuk estéről-estére az orgona hangjába és az imádság csendjébe belesimulni vágyókat. Hisszük, hogy áldás lehet ott, ahol megszólal az ige. Mert marad az igazság: Verbum caro factum est!
Várunk mindenkit az alkalmakra:
 
Gyertyagyújtás a város adventi koszorúján:
November 26. 16.30 óra Berzsenyi tér - ökumenikus szertartás
December 3. 16.30 óra Berzsenyi tér - református gyülekezet szolgálatával
 
Adventi esték
Helyszín: református templom
Időpont: 18 óra
 
December 5. Stein-Pap Judit evangélikus lelkész - Szombathely
December 6. Kádas Richárd református lelkipásztor - Felsőőr
December 7. Szentgyörgyi László református lelkipásztor - Sárvár
December 8. Gúthy László ny. református lelkipásztor - Felsőőr
December 9. Ozsváth Imre református lelkipásztor - Kercaszomor
 

Az adventi vásár gyülekezetünkben nem kereskedés hanem a találkozásról szól. Istentisztelet után lehet személyes dolgokhoz hozzájutni, jót beszélgetni a találkozásokat személyesebbé tenni. A vásár bevételeként érkező adományokat a nőszövetség tagjai másfajta segítségként szétosztják a gyülekezet idős, rászoruló tagjai között. Várjuk az érdeklődőket, felnőtteket és gyerekeket advent vasárnapjain az alagsori nagyteremben elkészített adventi vasárunkon.

Ünnepi készülődéshez szeretnénk felajánlani a gyülekezet tagjainak, de bárki rászorulónak lisztadományt, amelyet a 15 millió búzaszem, magyarok kenyere programban nyert a közösség nevében a lelkipásztor.

Segítsen, hogy segíthessünk. Aki angyal szeretne lenni, segíthet másokon is karácsonyi kalácshoz, bejglihez való jó alapanyaggal. Érdeklődni a Lelkészi Hivatalban  vagy istentiszteleteket követően az ezzel megbízott presbitereknél lehet.

-szo-

A konfirmáció igazán akkor kezdődne, amikor formálisan befejeződik. A rohamtempóban megismert igazságokat el kellene kezdeni kipróbálni. Keveseknek sikerül ez, hiszen a nagy ünnep után következne az apró munka. Az élet és a tanításban való elmélyülés. Igen, a káté tanít. Aktualizál, mércét állít és szembesít újból és újból, hogy „mi a hasznod, hogyha ezt hiszed!”

Van egy jó csapat a gyülekezetünkben, akiknek nem ért véget a konfirmáció, évek óta visszajárnak rendszeresen imádkozni és találkozni. Imádkozni egymással és találkozni Istennel. Igen, így, és nem fordítva. Alább egy rövid vallomást olvashatnak Dr. Kustos Annától, az alkalommal kapcsolatosan. Ezt olvasva, hátha valaki kedvet kap csatlakozni ehhez a csapathoz.

Jakab Bálint lelkipásztor

"Én bőven felnőttként konfirmáltam, harminc éves is elmúltam már. Emlékszem az utolsó felkészítő alkalomkor azt éreztem, hogy szeretnék még egy évet oda járni, még annyi mindenről nem volt szó, amiről hallani szeretnék az igehirdetés keretein túl is. Így érkeztem én ebbe a közösségbe, ha jól számolom  öt éve. Azon túl, hogy rendkívüli embereket ismerhettem meg, akikkel ezeken a vizeken közösen evezünk, ezekkel az alkalmakkal Istenhez és a hitemhez is közelebb kerülhetek, mindig új vonatkozások kerülnek felszínre. Az évek során a Biblia olvasásával és a Heidelbergi Káté tanul(mányoz)ásával foglalkozunk, folyamatosan jelen van a résztvevők önreflexiója, amely talán annak is köszönhető, hogy mindannyian - Tiszteletes Úr kivételével - felnőttként konfirmáltunk. Én a hit hagyományát nem hozom magammal gyermekkoromból és ezek az alkalmak segítenek abban, hogy magam hozhassam létre a saját (és családom) új hagyományát. Ehhez rendkívüli módon hozzájárulnak ezek a beszélgetések, ahol a vizsgált ige szakasz, vagy Káté kérdés mindig megjelenik mind történeti, történelmi kitekintésekben, és jelenkori, mindennapi, olykor "csip-csup" eseményekben, amiket megosztunk egymással. Számomra a találkozásainknak ezek a legfontosabb értékei."

A kezdeményezés egy csésze habos kávé mellett született, két lelkes és tisztaszívű testvér találkozása alkalmával. Ez a két csodálatos asszony szükségét érezte annak, hogy újra átéljük az együttlét, a találkozás örömét testvéri szeretetben. A pandémia idején háttérbe szorultak a személyes találkozások. Szép lassan elfogytak az ölelések, a baráti és családi látogatások. Olyan sokáig voltunk elszigetelve egymástól. Olyan sokáig vigyáztunk arra, hogy tartsuk a távolságot. Talán meg is szoktuk?

Vajon mi hozhatná össze újra a testvéreket? Nem volt nehéz kitalálni. Mindenki tudja erre a választ. Nincs olyan ember, akit ne mozgatna meg egy szépen terített asztal tele finomságokkal. Mindenki eszik.

Az ötlet megszületése után Jakab Bálint tiszteletes úr támogatásával elkezdődött a szervezés. Az ötletek záporoztak. Fontos volt, hogy úgy készüljünk erre az első alkalomra - és Isten segedelmével majd az összes többire is-, mint egy ünnepre. Ennek szellemében imádkoztunk, terítettünk, mosogattunk, díszítettünk. Segítettek a családok tagjai. Az apukák is beálltak az asztaldíszek elkészítésébe. A szórólapokat még a gyerekek is osztogatták az iskolában. Fontossá vált nekik is az alkalom és a cél.

Nem tudtuk hányan jönnek el. Csak egy-két visszajelzés alapján számoltuk a terítéket. Örömteli és izgalmas volt a készülődés.

Nagy örömünkre sokan megjelentek a templom alagsori nagytermében. Jöttek idősek, fiatalok és egyedülállók. Eljött olyan család is, akik egyébként nem járnak templomba, de „hallották a gyerekek a hittanon, hogy a templomban lesz valami.” Generációk találkoztak. Olyan volt, mint egy nagy családi ünnep. Többen jöttek, mint reméltük. Mindenkinek örültünk. A nagy nyüzsgésben egyáltalán nem éreztünk zűrzavart. Tudtuk, hogy Isten áldása van az alkalmon. Békesség és öröm volt a szívünkben.

A sok finom étel közül hirtelen nem is tudtuk melyikből válasszunk. Adtunk a magunkéból másnak és elfogadtuk azt, amit más kínált nekünk. Mindezt a legnagyobb szeretettel.

Közös ima után asztalhoz ültünk. A gyerekek természetesen a desszerttel kezdtek. Mindenki fesztelenül ebédelt. Beszélgettünk rég nem látott ismerősökkel, idegenekkel, barátokkal.

Ebéd után jól esett meginni egy csésze frissen főzött kávét. Még az sem okozott fennakadást, hogy véletlenül kristálycukor helyett porcukrot tettem ki az asztalra a kávé mellé.

Meghallgattuk Dugonics Katalin élménybeszámolóját a Szent Jakab zarándokúton átélt tapasztalatairól. Számomra ebből a beszámolóból az volt a fő üzenet, hogy nem kell annyi “dolog” a boldog és elégedett élethez, mint azt a mai ember gondolja.  Sőt, az igazán fontos dolgokhoz még pénz sem kell. Azt is megértettem, hogy lehet a szívünkben békesség még a körülményeink ellenére is.

A gyerekek sem vonultak el külön terembe. Ott nyüzsögtek közöttünk. Vidáman, fesztelenül kacagtak. Amíg mi felnőttek előadást hallgattunk, addig a fiatalabbak társasoztak. Nagyobbak, kisebbek együtt játszottak egyetlen társasjátékkal két órán keresztül. A végére még barátságok is születtek. Sőt! Haza sem akartak menni. Amikor búcsúztunk egymástól, már a következő L’EGYÜNK EGYÜTT - EGYÜNK EGYÜTT alkalomról beszéltünk. Tervek, ötletek, receptek cseréltek gazdát pakolás közben.

Bevallom őszintén, elfáradtunk a végére.

Nagyon boldog vagyok, amikor visszagondolok erre a napra. Úgy érzem, hogy ebből az élményből még sokáig tudok táplálkozni. Mert ott, akkor nem csak az ízeket élveztük. Isten többet adott nekünk, mint pusztán ételt. Kaptunk mennyei táplálékot is. Olyat, ami sokáig kitart és erőt tudunk meríteni belőle. Erőt, ami az összetartozásban és a testvéri szeretetben rejlik. A gyermekeink igazán jó helyen, igazán jó társaságban töltötték a délutánt.

Boldog vagyok, mert hiszem, hogy nem csak kaptunk, hanem adtunk is. Az Úrnak engedelmes szívvel adtunk tiszteletet idősebb testvéreinknek, jó példát mutattunk gyermekeinknek, szeretettel fordultunk a jövevények felé. Láthatták gyermekeink, hogy micsoda erő van az egységben.

Végtelenül hálás vagyok Istennek, hogy a két testvérnő - Tinicsné Berta Brigitta és Dugonics Katalin - leült egy kávé mellé azon az őszi délutánon és hallgatott arra a csendes, szelíd hangra. Reméljük, hogy folytatás következik.

Szalai Magyar Marianna

Hagyományosan szeptember második vasárnapján, az idei évben szeptember 11-én tartjuk hittanos évnyitó istentiszteletünket 10 órai kezdettel. Várunk mindenkit, hogy Isten elől indulhassunk egy újabb tanévbe, mert akik az övéi, Ő fogja őrizni, kísérni a mindennapokban.
Kérjük együtt: "Vezess Jézusunk, s véled indulunk."
A találkozás reményében köszöntök mindenkit!
Szeretettel:
Jakab Bálint lelkipásztor
Közeledik a szeptember. Akik gyermekeiket református hitoktatásban szeretnék részesíteni már jelentkeztek többnyire az iskolákban. Szeretném biztatni a szülőket, érintetteket, hogy ha nem íratták be gyermekeiket hittanra az iskolában, a gyülekezeti hittan-alkalmaink alternatív lehetőséget kínálnak péntek délután. De meg lehet próbálkozni az iskolában is, hiszen ha jelen vagyunk, a gyermekekért vagyunk ott Isten és egyházunk képviseletében.
Hálát adunk az Úrnak, hogy az idei évtől három hitoktató munkatárs segíti reményeink szerint az Isten dolgainak gyermekek közötti képviseletét.
Bővebb információt honlapon található elérhetőségeinken a lelkipásztortól vagy Szakál Dénes hitoktatótól lehet kérni a 30 845 9879-es telefonszámon.
-jb-
Új kezdeményezés az idei karneválon, hogy a keresztyének - Szent Márton városáról lévén szó - jelen szeretnének lenni. Csendes jelenléttel. elmélkedéssel, imádkozással 72 órán át. A különböző felekezetek tagjai közé mi, reformátusok is beneveztünk. Helyszín: a püspöki palota kápolnája. Örülnénk, ha lenne érdeklődő, segítő, résztvevő is ezen az alkalmon.
Tinicsné Berta Brigitta, gyülekezetünk részéről a szervező a következőt mondta: "Előzetesen a karneváli 72 órás imára a következő paraméterekkel regisztráltam: 2022. augusztus 26. péntek 18.00-18.30-ig. Találkozó a Püspöki Palota előtt 17.30-kor, hogy ki tudjuk osztani a szövegeket azoknak, akik szeretnének hangosan felolvasni. Ha sokan jelentkeznek, további időpontokat is szívesen foglalok."
Reméljük, szükség lesz plusz foglalásra. A felolvasandó bibliai vagy más szövegek kiválasztásában szívesen segít a gyülekezet lelkipásztora. Áldás legyen az alkalmon!
-szo-
Ha valaki visszahallgatja a szombathelyi református gyülekezetben Újkenyér ünnepén elhangzó igehirdetést, megért valamit a kenyér titkából. Hogy az több az eledelnél. Maga a Megváltó öltözött be ebbe a testbe, ezt és így adta a tanítványainak, hogy emlékezzenek a megváltás titkára és részesüljenek belőle. Ha kenyér elveszti szentségét, akkor tőzsdei árú és a manipuláció eszköze is lehet belőle. De ez nem már kívül van Istenen.
 
 
A mag titka, összetöretése, meghalása és életté létele az élet különböző szintjeit fedik: a földit és anyagit, a lekit és örökkévalót. És a kettő közötti reménységet. Ezért hát :Földed zsengéiből az elsőt vidd fel az Úrnak a te Istenednek házába. (2 Móz 34,26)
Újkenyér ünnepe után is vidd el Istennek anyagi háládat is a mindennapok kegyelméért.
-szo-
A Megváltó nagyon is ismerte az embert. Tudta, hogy bármekkora elhatározás van egy döntés mögött, előbb-utóbb eléri az embert a magára hagyatottság érzése. Ezért mond egy súlyos mondatot tanítványainak, ami a remény az átmeneti időre: "Nem hagylak titeket árvákul". A Szentlélek ígéretét ez a várakozás vezeti be.
És eljön a tűz is, ami hevíti az életet az Istenben való lét gyönyörűségének újra felfedezésére vagy akinek nem ismert, annak megtalálására.
Jöjj Szentlélek Úristen! Ezen a Pünkösdön is jöjj néped közé!
-szo-
Május 26. Áldozócsütörtök - Mennybemenetel ünnepe - 18.óra
 
Június 5. Pünkösd 1. napja 10 óra - Ünnepi istentiszteletet, konfirmáció, úrvacsora
  - Jakab Bálint lelkipásztor
Június 6. Pünkösd 2. napja 10 óra - Ünnepi istentiszteletet, úrvacsora
  - Jakab Bálint lelkipásztor
Június 6. Pünkösd 2. napja 18.30 óra - Ünnepi istentiszteletet
  - Vép Művelődési Ház - Jakab Bálint lelkipásztor